Jak jsem už nechtěl být zaměstnancem a vrhnul se na založení s.r.o.

Jednoho dne mě přepadla myšlenka, že už mě nebaví být zaměstnancem, ale chci pracovat sám na sebe a tak jsem se rozhodl pro založení s.r.o. Už od počátku mi bylo jasné, co mě všechno čeká, vezměte si jen co je kolem toho papírování. Vždycky je lepší postupovat pomalu a na všechno se vyptat, než něco zvrtat a začínat zase od nuly. Na začátku je potřeba zakladatelský dokument. Když je podnikatel (společník) sám, je to o hodně jednodušší. Ze zákona musí takový dokument sepsat notář jako notářský zápis. Co je s.r.o. čtěte zde.

Co je pro takový zakladatelský dokument potřeba?

Takže začneme názvem, vymyslete takový, který ještě nikdo nemá a bude se dobře pamatovat. Pozor na zaměnitelnost obchodních jmen, to úřady nemají v lásce a je to nejčastější důvod, proč vám můžou zápis s.r.o. do Obchodního rejstříku zamítnout. Člověka to nezabije, když si ten název vyhledá v rejstříku. 

Dalším krokem je sídlo společnosti, k čemuž stačí jen název města, například Praha. To jak jsem zjišťoval, pomůže tehdy, když se budete potřebovat přestěhovat třeba z Prahy 8 na Prahu 1. Když tam bude jenom Praha, nemusíte to v Obchodním rejstříku měnit, navíc odpadá i změna zakladatelského dokumentu. 

Předmět podnikání řešit nemusím, ten už sem si vybral dávno – půjde o prodej vybavení do terária, jen k tomu přihodím pár oborů, abych mohl případně poskytovat více služeb. Statutární orgán je taky brnkačka, protože to jsem vlastně jenom já a nikdo jiný. Takže si o všem rozhoduji sám bez dalších společníků. Nemusím tím pádem řešit ani jednotlivé obchodní podíly a vklady pro základní kapitál, protože ho musím splatit celý sám a zároveň ho vložit na nový běžný účet, co si založím. 

Bez živnostenského oprávnění to nepůjde

Sondoval jsem, co bude k vyřízení oprávnění vlastně potřeba a není to zase tak hrozné. Rozhodně se musí vzít notářský zápis, což je tedy zakladatelský dokument. K tomu je důležitý souhlas s umístěním sídla společnosti, ten musí vystavit majitel té nemovitosti, kde bude sídlo firmy, co se zapisuje do Obchodního rejstříku. Přemýšlel jsem, že to nejspíš vyřeším tak, že si pořídím virtuální sídlo a bude klid. Doma sídlo firmy mít nechci a platit někde za kanceláře se mi taky moc nechce. 

Jakmile se všechno doloží, dostane nově založená společnost s ručením omezeným výpis ze živnostenského rejstříku. Je to totiž doklad, na jehož základě se pak ta společnost zapisuje do OR. 

Musí se podat návrh na zápis společnosti do Obchodního rejstříku

Řekl bych, že jak se člověk dokodrcá do téhle fáze, tak má to nejhorší za sebou. Návrh se musí podat na speciálním formuláři. S vyplněným formulářem se zajde na rejstříkový soud. K tomu, aby se vůbec zápis mohl udělat, je potřeba zakladatelský dokument, čestné prohlášení jednatele a podpisový vzor k tomu, potom souhlas s umístěním sídla, jeden kolek v hodnotě šest tisíc korun, potvrzení banky, že sem tam vložil peníze na nový účet a prohlášení správce vkladů, což jsem zase já. 

Jak je společnost zapsaná v rejstříku, dochází k jejímu vzniku a může dostat identifikační číslo (IČ nebo IČO – používá se oboje). Nakonec se musí zaběhnout na některý CZECH-POINT, kde se získá výpis. 

Posledním krokem jsou povinné registrace

Až budu mít firmu hotovou, tak ji ještě musím zaregistrovat na Finančním úřadu. Musí to být ten, pod který patří adresa sídla firmy. To znamená, že když si pořídím virtuální sídlo na Praze 1, bude to FÚ pro Prahu 1. Díky téhle registraci pak dostanu DIČ. Zaměstnance mít zatím nechci, takže Českou správu sociálního zabezpečení ani Zdravotní pojišťovnu řešit nemusím, jinak bych totiž musel firmu zaregistrovat i k platbám pojistného za zaměstnance.

Víte, že eseróčko je finančně výhodnější? Čtěte v tomto článku.

Michael Neuman