Znáte Blue Beauty? Svezte se na její vlně!

Skoro by se chtělo říct, že “blue is the new green”! Alespoň to tak vypadá v současném clean beauty světě. Co sebou modrý trend přináší a jak se k němu připojit? Čtěte dál!

 

Modrá krása, co to je?

Jde o novou formu ještě uvědomělejší kosmetiky. Používá čisté bezpečné přísady z udržitelných zdrojů a k tomu navíc zohledňuje svůj dopad na mořský svět, omezuje plýtvání vodou. Klíčová je pro ní otázka odpadů a zajímá se o to, zda lze obaly znovu použít, zrecyklovat nebo doplnit (známé jako “reuse-recycle-refill”).

 

Jaké kritéria musí modrá kosmetika splňovat

Aby se kosmetické brandy mohly označit za modré, musí vyhovět poměrně velkému množství požadavků. Ty se týkají nejen složení produktů, ale i jejich životního cyklu. Jde zejména o tyto oblasti, které se navzájem prolínají:

 

  • Ekologický zdroj ingrediencí
  • Udržitelná výroba včetně množství spotřebované vody
  • Recyklovatelnost obalů
  • Lodní doprava
  • Používání a likvidace

 

Bezpečné ingredience jako základ

Mluvíme-li o zachování oceánů a na něm závislé biodiverzitě v souvislosti s kosmetickým průmyslem, vybaví se nám nejspíš otázka obalů. Problém složení kosmetických přípravků, respektive způsob získávání jejich ingrediencí není tolik očividný, přesto zcela zásadní! Pokud vám opravdu záleží na tom, aby vámi používané přípravky neměly na tento ekosystém ničivý dopad, vyhýbejte se následujícím složkám:

 

  • Mikroplasty

Kousky plastu menší než 5 mm se v oceánech hromadí neuvěřitelnou rychlostí. Velkou část tohoto miniaturního odpadu tvoří třpytky, které jsou pro ryby a ptáky extrémně nebezpečné. Snadno si je pletou s planktnonem a jedí je v obrovském množství. Třpytky jim mohou svými ostrými hranami způsobit vnitřní zranění nebo, neakumulující se v žaludku, dokonce smrt. Existuje rovněž pravděpodobná šance, že skončí na našem talíři a zkonzumujeme je my sami.

 

  • Silikony

Tyto chemické látky se používají k dosažení jemné hladké textury vlasů nebo pleti. Ve skutečnosti jim ale nepřináší vůbec nic pozitivního – tento uhlazený efekt je takovým pozlátkem, pod povrchem spíše ubližuje. Silikony jsou biologicky nerozložitelné, jako odpad se hromadí v oceánech, kde snižují kvalitu vody a smrtelně ohrožují mořské živočichy, kteří je konzumují.

 

  • Oxybenzon

Ten se do oceánů dostává přímo od plavců s opalovacím krémem. Je rizikem pro korálové útesy, které jsou životně důležitou a nenahraditelnou částí moří a oceánů.

 

  • Další nebezpečné chemikálie

Mnoho surovin, i když přírodních, je zatíženo těžkými pesticidy a insekticidy. Tyto chemikálie mohou otrávit vodní toky a poškodit tak na nich závislou faunu a flóru. Nebezpečné jsou také konzervanty, jenž se ve vodě dostávají do těla živočichů a způsobují jim vážné újmy na zdraví (především ovlivňují hormonální systém). Používáním kosmetiky bez parabenů tak děláte něco nejen pro své zdraví.

 

Jaká přísada je modrou superstar?

Možná vás to překvapí, ale jednou z nejlepších je konopí! To totiž zachycuje uhlíkové emise, využít lze každou část jeho rostliny, ozdravuje a regeneruje půdu pro budoucí plodiny, spotřebuje velmi málo vody, může růst téměř kdekoliv (i v poškozených půdách) a nepotřebuje téměř žádné pesticidy ani insekticidy!

 

Jak je to s modrými obaly?

Víte, že podle některých vědeckých předpokladů bude do roku 2050 oceán obsahovat více plastů než ryb? Bohužel, kosmetický průmysl je jedním z “nejpilnějších” přispěvatelů. Modré kosmetické značky proto buď jsou cestou zero-waste nebo používají recyklovatelné/recyklované materiály. Aktivně pak své zákazníky stimulují k opakovanému užívání jednoho kusu obalu. Úplně zapovězen pro ně zůstává tzv. panenský plast.

 

Čistou krásu bychom neměli omezovat jen na netoxickou při aplikaci na naši pokožku. Nezapomínejme na to, jaký dopad mají naše oblíbené kosmetické produkty na životní prostředí, mořský život a zdraví planety. A to nejen po té, co je ze sebe opláchneme, ale i při výrobě samotné. Bohužel, nebezpečné ingredience jsou stále velmi rozšířené. Buďte i vy modří a staňte se součástí změny k lepšímu!

Zajímáte se o ekologické aktivity, kterým se některé kosmetické společnosti také věnují?

Michael Neuman