Pronájem bytu v Olomouci – tipy, jak najít ideální bydlení pro rodinu s dětmi

Pokud už nějakou dobu hledáte pronájem bytu v Olomouci, asi jste si už stihli všimnout, že najít vhodné bydlení pro rodinu s dětmi je téměř nadlidský výkon. Pokud ke dvěma až třem menším ratolestem přidáte i vašeho psa nebo kočku, jste pro mnohé pronajímatelé doslova persona non grata. Jak hledat a najít byt, který splňuje vaše představy o komfortním rodinném útočišti? Shrnuli jsme pro vás užitečné tipy a rady, které vám usnadní celý nelehký proces hledání ideální nemovitosti k pronájmu. Díky našemu článku budete vědět, na co se zaměřit a na co si naopak musíte dát pozor.

 

Pronájem bytu v Olomouci pro rodiny s dětmi? Majitelé nejen zde často trpí předsudky

Možná jste si mysleli, že právě rodiny s dětmi najdou pronájem bez větších potíží. Rodiče dětí jsou zpravidla zodpovědní, nebudou mít zpoždění s měsíčními platbami nájmů. Nebudou se také často stěhovat, protože chtějí vytvořit stabilní prostředí pro své děti. Vy přesně odpovídáte tomuto popisu a přece už vás párkrát odmítli, protože vaše nejmladší dítko má jen pár měsíců a ještě k tomu všemu máte i psa. Co na tom, že je to malý srnčí špic. Největší obavou majitelů je hluk a poškození vybavení. Jinými slovy najít hezký pronájem pro rodinu s dětmi je v současné době doslova horor. Bohužel, poptávka po pronájmech zvláště ve velkých městech značně převyšuje nabídku. Někteří majitelé toho využívají ve svůj prospěch a kladou si často až diskriminační podmínky. Co s tím? V prvé řadě se obrňte trpělivostí a počítejte s tím, že budete byt hledat v řádech týdnů až měsíců. Inzeráty, které mají diskriminační obsah ignorujte. Nemá smysl s nimi ztrácet čas a dohadovat se s tvrdohlavým majitelem.

 

Na jaké inzeráty byste se měli zaměřit, když chcete najít nové bydlení co nejrychleji

  1. Jak už bylo zmíněno výše, nemá smysl zabývat se inzeráty, které obsahují seznam nesmyslných požadavků. V současné době není výjimkou, že majitel bez okolků napíše, že chce jen nekuřáky, bez zvířat a bez dětí. Žádná z těchto podmínek nemá oporu v zákoně. Nicméně realita je taková, že se tyto typy inzerátů objevují stále častěji. Vyplatí se vám prostudovat si zákon o pronájmu. Najdete v něm povinnosti pronajímatele i nájemce. Máte právo se ozvat a upozornit na diskriminační inzerát příslušné úřady. Otázkou je, zda opravdu chcete bydlet v bytě, kde očividně nejste vítáni.
  2. Pokud se jeví inzerát v pořádku, prostudujte si pečlivě popis bytu, velikost a dispozici. Ideální jsou nabídky s detailním popisem všech místností, které doplňují kvalitní fotografie.
  3. Byt vypadá dobře. Vyhovuje vám velikost a dispozice, je načase důkladně prozkoumat danou lokalitu. Jsou v blízkém okolí dětská hřiště, školky, školy? Je to bezpečná čtvrť s minimálním provozem? Jak daleko je nejbližší nemocnice, supermarket, lékárna nebo pošta? Vůbec danou lokalitu neznáte? Vydejte se na průzkum. Nechte na sebe působit místní atmosféru. Lokalita je jedním z nejdůležitějších faktorů výběru. I kdyby byl byt ze zlata a za hubičku, pokud je umístěný v hlučné nebo jinak nevhodné lokalitě, nebude se vám ve výsledku bydlet dobře.
  4. Nevadí majiteli, že máte děti a domácí mazlíčky? Někteří majitelé podmínky kladou až během osobní prohlídky. Pokud se chcete vyhnout potupnému odmítnutí, při domlouvání osobní prohlídky vyložte všechny karty na stůl. Pokud má majitel s dětmi a mazlíčky problém, pravděpodobně na osobní prohlídku ani nedojde. Není to sice příjemné, ale alespoň nebudete zbytečně ztrácet váš drahocenný čas.
  5. Cena pronájmu by měla odpovídat tržním cenám v dané lokalitě. Pokud máte omezený rodinný rozpočet nepřeceňujte své síly. Vždy je lepší přestěhovat se časem z horšího do lepšího než naopak.

 

Nic neuspěchejte. Trpělivost růže přináší!

Najít krásné rodinné bydlení není v dnešní době vůbec snadné, není to ale nemožné.

Nepočítejte s tím, že vás všude přijmou s otevřenou náručí.

Dejte si pozor na neetické inzeráty.

Při hledání nepodceňujte výběr vhodné lokality.

Bylo pro vás hledání bytu pro vícečlennou rodinu noční můra, nebo jste naopak neměli sebemenší problém? Stalo se vám, že vás odmítli jen proto, že máte malé děti a domácí mazlíčky? Řešili jste to nějak, nebo jste prostě hledali dál?

Michael Neuman