Ručníky v obchodních řetězcích najdete v části, kde se nachází zboží k doplňkům do domácnosti. Froté ručníky jsou čistě z přírodního materiálu – bavlny. Do těchto ručníků se budete chtít zabalit, protože jsou velice jemné na dotek díky nitím, ze kterých jsou vyrobeny. Bambusové ručníky jsou vyrobeny převážně z bambusu a doplněny bavlnou. Bambus je výborný, protože odolává bakteriím.
Do domácnosti si často pořizujeme sady ručníků a osušek. Díky širokému sortimentu zboží můžete textil zkompletovat do stejných barev. Před prvním použitím ručníky vyperte (odděleně každou barvu). Tím dosáhnete zpevnění materiálu a zatažení nití v ručnících. Ručníky je dobré prát při vyšší teplotě (40 – 60 °C). Pokud nemáte rádi ručníky, do kterých se po osprchování utřete a stejně jste mokří, pak to neplatí pro froté materiál. Ten vám zaručí dokonalou savost vody. Froté vlákna po prvním vyprání zhoustnou a budou pevnější. Ručníky se hodí nejen do vaší koupelny, ale i k bazénu, rybníku či moři.
A třeba bambusové ručníky jsou ideální do sauny. Pokud si pořídíte ručníky z bambusu, budete šetřit životní prostředí a chovat se více uvědoměle k přírodě. Bambusové ručníky jsou ideální pro alergiky a osoby s náchylnou pokožkou, protože tento materiál úspěšně vzdoruje bakteriím a dalším škůdcům.
Malý nebo velký ručník
Ručníky jsou vyráběny v různých velikostech. Malý ručník o rozměrech cca 50 × 90 cm využijete na ranní očistu obličeje či osušení rukou během dne. Po sprchování se vám bude hodit osuška, která je rozměrově větší a pořádně se do ní můžete zabalit. Využijete ji také u bazénu a ve wellness centru. Při výběru ručníku v obchodě sledujte číslo hmotnosti na štítku produktu. Toto číslo nám říká váhu 1 m2 materiálu v gramech. Vybírejte ručníky s co největší hmotností, tím si zajistíte vyšší kvalitu textilu. Ručníky s vyšší hmotností lépe vstřebávají vodu a jsou jemnější k lidské kůži.
Ručníky využívané ve vašich domácnostech perte při nižší teplotě. Perte je samostatně bez přidání dalšího prádla se zipy, skobami či poutky. Hrozilo by poškození dalšího prádla v pračce.
Ručníky a žehlení
Patříte mezi ty, kteří po vyprání a schnutí ručníky vyžehlí, nebo je pouze poskládáte a uložíte do skříně? Ručníky jsou nenáročným textilem na údržbu a skladování. Jejich výhodou je že se nekrčí. Pokud je po vyprání dáte na sluníčko (vyvarujte se ostrému slunci, díky kterému blednou vlákna materiálu), jsou rychle suché a není třeba je žehlit, jen je hezky narovnat po vysušení. Některé ženy žehlí i ručníky, protože mají pocit, že vyžehlením dosáhnou větší prodyšnosti prádla, ale není to vůbec nutností. Ideální je po vyprání použít sušičku, která textil provzdušní a ručníky tak budou nakypřené a jemnější. Prádlo sušte šetrným programem při nižších stupních. Nedojde tak k poškození prádla a ozdob, které mohou ručníky zdobit. Žehlením se vlákna použitého materiálu narušují a snižují schopnost vstřebávat vodu.
Přibalit ručníky na dovolenou?
Pokud pojede na dovolenou a budete ubytováni v hotelu, tak se o ručníky a osušky starat nemusíte, hotelové personál vám bude dodávat čistý textil během vašeho pobytu. Ve větších ubytovacích zařízeních jsou využívány hotelové ručníky bílé barvy, které jsou přizpůsobeny náročnému dennímu provozu ubytovacího komplexu. Tyto ručníky mají nejčastěji rozměry 1m×0,5m. Ručníky jsou ze 100% bavlny a je možné je prát na vyšší teplotu než ručníky, které využíváme v našich domácnostech. Praní je možné až na 90 °C.
A nezapomeňte. Vhodně vybrané ručníky mohou ve vaší koupelně či kuchyni plnit nejen praktickou, ale i estetickou funkci. Krátce řečeno přidat místu, kde jsou využívány, na osobitosti.