Jak zabránit vypadávání vlasů a ztrátě sebevědomí? Zkuste to nejprve přírodní cestou!

Jak zabránit vypadávání vlasů? Otázka, kterou si dnes a denně kladou miliony žen i mužů napříč planetou. Ztráta přirozené pokrývky hlavy je zkrátka dosti rozšířený problém. Bohužel. Problém, který dovede řádně pošramotit lidskou psychiku. Obzvláště něžnější polovina lidstva obvykle snáší ztrátu vlasů velmi těžce a je pro zlepšení své situace ochotna učinit téměř cokoliv. Je to pochopitelné. Bujná kštice k ženám tak nějak patří. A pánové? Přestože řada z nich dokáže svou holou hlavu brát s nadhledem, také mezi nimi se najde dost takových, kteří se s novou realitou nedovedou vyrovnat a trápí se. Co s tím? Jaká řešení lze s klidným svědomím doporučit a co naopak ztrátě vlasů zřejmě nezabrání? A co si počít, když veškeré rady a tipy selžou a člověk se přesto nehodlá se situací smířit?

Jak zabránit vypadávání vlasů a zachovat si sebevědomí

Zdravé sebevědomí je v životě důležité, co si budeme povídat. Aby však bylo přirozené, musí se mít o co opřít. Kromě životem nabytých znalostí a zkušeností je zdrojem takového sebevědomí především solidní vzhled. Být přitažlivý, umět na druhé zapůsobit už tím, jak vypadáte. Kdo by o něco takového nestál? A přestože se ideál krásy v průběhu let mění, existují detaily, které na vás druzí vždy ocení. Kvalitní husté vlasy a slušivý účes. To je bezpochyby něco, čeho si všimne každý. A jsme u toho! 

Vypadávání vlasů. Ačkoliv jde o proces do jisté míry přirozený, někdo je jím postižen více, jiný méně. Existuje řada jedinců, kteří mají ještě v šedesáti letech stejnou „hřívu“, jakou se pyšnili zamlada a pak jsou tu samozřejmě zástupy těch méně šťastných. Zkrátka, zdaleka ne každému je od přírody „dáno“. To ale ještě neznamená, že se s nepřízní osudu musí člověk smířit. Zachránit svou pokrývku hlavy a uchovat si přirozené sebevědomí. O to tu běží! Ptáte se, jak na to? Hledáte efektivní řešení?

100 vlasů denně

Faktem je, že padání vlasů je do jisté míry normální. Jde o fyziologický proces, který se týká každého člověka. I zcela zdravý jedinec jich může za den ztratit 50 až 100. Jak ale poznáte, zda je vaše situace ještě „v normě“ nebo jestli už máte problém, který je záhodno začít řešit? Počítat každý vlas asi nikdo nebude. Často si totiž ani nevšimneme, že jsme o nějaký přišli. Člověk ale jistě zaznamená, když se vypadaných vlasů objevuje okolo něj větší množství a samozřejmě také to, že pokrývka hlavy, která byla až dosud hustá, podezřele řídne. 

Pokud situace vypadá vážně, je ze všeho nejdůležitější zjistit, co je hlavní příčinou problému. Porost hlavy může mizet z rozmanitých důvodů. Hormonální nerovnováhou počínaje, přes nezdravý životní styl až po přehnanou reakci těla na nějaký extrémně stresující zážitek. Máte pocit, že to s vámi už na první pohled nevypadá nejlépe? Pak s návštěvou lékaře neotálejte! Koneckonců může jít také o projev nějaké vážnější nemoci. Pokud to ale nijak dramatické není, můžete si zkusit pomoct sami. Jak? Co se vám nabízí?

Řešení problému může být ve vašich rukou

Existuje celá řada více méně přirozených prostředků, jimiž lze nadměrné padání vlasů korigovat. Které z nich jsou považovány za nejefektivnější? S čím lidé dosahují nejlepších výsledků? Vyzkoušejte některou z těchto věcí:

  • Konzumujte více bílkovin, které jsou pro zdraví vlasů nepostradatelné. Zkuste hlavně maso, ořechy nebo luštěniny. Mohlo by vám to prospět.
  • Dbejte na pitný režim, protože vlasy jsou podobně jako celý organismus tvořeny z velké části vodou. Trpíte-li dehydratací, nutně se to dříve či později projeví také na porostu vaší hlavy.
  • Zbavte se cigaret, jelikož jedním z důsledků kouření je horší prokrvení pokožky hlavy, což je přímá příčina snížené kvality vlasů, potažmo jejich nadměrného vypadávání.
  • Vezměte na pomoc vitamíny a to zejména vitamíny A, B a E. Jsou důležité pro lepší stav pokožky a také cév, jimiž jsou vlasům dodávány živiny.
  • Posviťte si na hormonální nerovnováhu, která je jednou z častých příčin plešatění. Existuje řada přírodních doplňků stravy, které vám s tím pomohou.

Když nic nepomáhá

Vyzkoušeli jste už všechno možné? Dokonce i bylinkové oleje nebo třeba speciální masáže hlavy? Nic nepomáhá? Zřejmě je nejvyšší čas obrátit se na odborníky, kteří by mohli mít s odhalením příčin vašich potíží větší úspěch. Kromě důvodů, které jsme zmínili o pár řádek výše, mohou totiž za nadměrným padáním vlasů být i skutečné nemoci, například neléčená oční vada. Překvapivé? Snad. Faktem ale je, že lidské tělo je složitý organismus a dvě zdánlivě nesouvisející věci mohou mít ve skutečnosti mnoho společného. Podstoupili jste nejrůznější vyšetření, která ale žádný výsledek nepřinesla? Nic nepomáhá a vlasy mizí v nenávratnu? Přestože to není snadné, zkuste zachovat klid. Je tu totiž ještě jedno řešení. Jedna osvědčená, byť finančně trochu náročnější cesta, která vám vrátí pokrývku hlavy i pošramocené sebevědomí.

Efektivní transplantace

Transplantace vlasového porostu sice nepatří k nejběžnějším zákrokům, nicméně zkušené odborníky, kteří vám ji provedou, v České republice rozhodně najdete. A nebojte se. Určitě nebudete první a zdaleka ani poslední, kdo v touze po lepším vzhledu takovou transplantaci podstoupí. Úzce specializovaných klinik estetické medicíny, které se mohou pochlubit vysokou úrovní odborné péče, je u nás naštěstí dost. Stačí si jen vybrat, domluvit si konzultaci a poté zvolit jednu z dostupných metod. O moderních metodách vlasové transplantace si ale povíme až jindy.

Byli jste už u lékaře nebo problém zatím zkoušíte řešit sami? A kdy jste si poprvé všimli, že to s vaší kšticí není tak docela v pořádku?

Michael Neuman