SEO Olomouc a důležitost optimalizace obrázků na vašem webu. Jak vám mohou obrázky pomoci v růstu pozic?

Obrázky hrají v SEO velice důležitou, leč často bohužel opomíjenou úlohu.  Díky obrázkům je váš obsah v první řadě přístupnější a atraktivnější pro návštěvníky. Ale i vyhledávačům na obrazové složce vašeho webu záleží. Podívejme se na tuto záležitost blíže. 

Jak obrázky ovlivňují SEO? 

Obrázky v první řadě pomáhají dát kontext vašemu dalšímu obsahu. Kromě toho jejich optimalizace pomáhá zrychlit načítaní stránek, což je důležitým faktorem pro umístění ve vyhledávačích, ale i pro živé zákazníky.

 Je totiž prokázáno, že s každou vteřinou, o níž se vaše stránky déle načítají, přicházíte až o deset procent návštěvníků.

Proto je naprosto zásadním úkolem vaše obrázky optimalizovat. Dobrá kvalita a rozlišení, ale zároveň přiměřená velikost – na průsečíku těchto vlastností najdete ideálně optimalizovaný obrázek.

 Je totiž k ničemu mít skvělý obrázek, pokud drasticky zpomaluje načítání vašich stránek, stejně jako je k ničemu mít obrázek nízké kvality, který nebude působit profesionálně. 

Co tedy s vašimi obrázky můžete provést? 

SEO Olomouc

· Zvolte ten správný formát 

4 nejoblíbenější formáty obrázků pro web jsou JPG, GIF, PNG a SVG. Každý z nich má své výhody. Něco více o jednotlivých formátech se dočtete v tomto sice starším, ale stále platném článku. Obecně lze říci, že JPG se hodí k obrázkům bohatým na barvy, zatímco pro jednodušší obrázky je vhodnější PNG. 

· Zkomprimujte je 

Mějte přitom ale na paměti, že s přílišnou kompresí bude jejich kvalita klesat. Naopak s nedostatečnou kompresí budete vaše stránky zpomalovat. Najít zlatou střední cestu možná bude vyžadovat trochu experimentování.

Co se nástrojů komprimace týče, velice se vám může hodit Adobe Photoshop, který automaticky u obrázků nabízí možnost uložení pro web, která minimalizuje jejich velikost při co nejvyšším zachování kvality.

Mezi další nástroje optimalizace obrázků patří dále například

  • Pixlr
  • Gimp
  • JPEG Mini
  • Kraken
  • FileOptimizer

A mnohé další. O neotřelé metodě komprimace obrázků se můžete dočíst i zde.

· Vyzkoušejte rychlost stránky po optimalizaci obrázků 

Jakmile jste obrázky komprimovali, je načase vyzkoušet, jak se s nimi stránka načítá. K tomuto účelu slouží poměrně pestrá paleta nástrojů, jako je

  • WebPageTest
  • WebWait
  • Pingdom
  • GTmetrix

A mnohé jiné… Nezapomínejte rychlost vašich stránek měřit pravidelně, jestli do nich často přidáváte nový obsah. 

· Obrázky vhodně pojmenujte 

Vyhledávače bude zajímat i název vašeho obrazového souboru, proto by se v něm mělo vyskytovat vhodné klíčové slovo, a nikoliv jen směsice znaků a číslic. Jednotlivá slova v názvu souboru oddělujte pomlčkami. 

· Přidejte k obrázkům alt tagy 

Zatímco lidé poznají obsah vašeho obrázku očima, vyhledávače takovou možnost nemají. Proto se k obrázkům přidávají takzvané alt texty, které patří ke zdrojovému kódu stránky a ve stručnosti popisují, co se na obrázku vlastně nachází. I pokud se obrázek nepodaří načíst, alt tag přesto pomáhá prohlížeči v jeho identifikaci a indexaci.

Alt-tag může v HTML zápisu vypadat třeba takto:

<img src=”kone-na-louce.jpg” alt=”Koně se prohánějí po rozkvetlé louce s bílými horami v pozadí”>

· Optimalizujte název obrázku 

Název obrázku podobně jako alt tag popisuje, co se na obrázku nachází, ale na na rozdíl od alt tagu se nezobrazuje v momentě, kdy se obrázek nechce načíst. Místo toho se zobrazí , když na obrázek najedete myší. V SEO nehraje tak velkou roli, ale může vedle alt-tagu poskytnout uživatelům další kontext k tomu, co vidí.

· Přidejte k obrázkům popisky 

Popisky jsou slova přímo pod obrázkem, která jsou součástí textu vaší stránky a tak nemají s obrázkem z pohledu vyhledávačů přímou souvislost. Zato ale říkají hodně lidem, kteří si vaše stránky prohlíží a přispívají tak k uživatelské přívětivosti. 

· Přidejte obrázky do vaší sitemapy 

Sitemapa je soubor obsahující seznam všech stránek na vašem webu, i dílčích prvků na těchto stránkách. Googlu pomáhá v indexaci vašeho obsahu. Návod (v angličtině), jak obrázky do sitemapy přidat, najdete zde. 

· Nejlepší jsou vlastní obrázky 

Na obrázcích z fotobank není nic špatného, ale z hlediska vyhledávačů platí, že unikátní obsah je vždy lepší. 

Snad vám byl tento stručný návod, jak optimalizovat obrázky, aby pracovaly ve váš prospěch, užitečný!

Michael Neuman

Author

Michael Neuman

Srdcem stále tramp a skaut a sběratel rodokapsů, v civilním životě se jinak věnuje odpadovému hospodářství. Čtyřikrát navštívil Ameriku, jednou Jindřichův Hradec. Poslední dobou se nadchnul pro truhlářství a už si umí vyrobit vlastní poličku. Stůl a židle jsou další na řadě! Co už se mu nevejde do vlastní hlavy, to přetaví do textů na tomhle blogu.