SEO Olomouc a důležitost optimalizace obrázků na vašem webu. Jak vám mohou obrázky pomoci v růstu pozic?

Obrázky hrají v SEO velice důležitou, leč často bohužel opomíjenou úlohu.  Díky obrázkům je váš obsah v první řadě přístupnější a atraktivnější pro návštěvníky. Ale i vyhledávačům na obrazové složce vašeho webu záleží. Podívejme se na tuto záležitost blíže. 

Jak obrázky ovlivňují SEO? 

Obrázky v první řadě pomáhají dát kontext vašemu dalšímu obsahu. Kromě toho jejich optimalizace pomáhá zrychlit načítaní stránek, což je důležitým faktorem pro umístění ve vyhledávačích, ale i pro živé zákazníky.

 Je totiž prokázáno, že s každou vteřinou, o níž se vaše stránky déle načítají, přicházíte až o deset procent návštěvníků.

Proto je naprosto zásadním úkolem vaše obrázky optimalizovat. Dobrá kvalita a rozlišení, ale zároveň přiměřená velikost – na průsečíku těchto vlastností najdete ideálně optimalizovaný obrázek.

 Je totiž k ničemu mít skvělý obrázek, pokud drasticky zpomaluje načítání vašich stránek, stejně jako je k ničemu mít obrázek nízké kvality, který nebude působit profesionálně. 

Co tedy s vašimi obrázky můžete provést? 

SEO Olomouc

· Zvolte ten správný formát 

4 nejoblíbenější formáty obrázků pro web jsou JPG, GIF, PNG a SVG. Každý z nich má své výhody. Něco více o jednotlivých formátech se dočtete v tomto sice starším, ale stále platném článku. Obecně lze říci, že JPG se hodí k obrázkům bohatým na barvy, zatímco pro jednodušší obrázky je vhodnější PNG. 

· Zkomprimujte je 

Mějte přitom ale na paměti, že s přílišnou kompresí bude jejich kvalita klesat. Naopak s nedostatečnou kompresí budete vaše stránky zpomalovat. Najít zlatou střední cestu možná bude vyžadovat trochu experimentování.

Co se nástrojů komprimace týče, velice se vám může hodit Adobe Photoshop, který automaticky u obrázků nabízí možnost uložení pro web, která minimalizuje jejich velikost při co nejvyšším zachování kvality.

Mezi další nástroje optimalizace obrázků patří dále například

  • Pixlr
  • Gimp
  • JPEG Mini
  • Kraken
  • FileOptimizer

A mnohé další. O neotřelé metodě komprimace obrázků se můžete dočíst i zde.

· Vyzkoušejte rychlost stránky po optimalizaci obrázků 

Jakmile jste obrázky komprimovali, je načase vyzkoušet, jak se s nimi stránka načítá. K tomuto účelu slouží poměrně pestrá paleta nástrojů, jako je

  • WebPageTest
  • WebWait
  • Pingdom
  • GTmetrix

A mnohé jiné… Nezapomínejte rychlost vašich stránek měřit pravidelně, jestli do nich často přidáváte nový obsah. 

· Obrázky vhodně pojmenujte 

Vyhledávače bude zajímat i název vašeho obrazového souboru, proto by se v něm mělo vyskytovat vhodné klíčové slovo, a nikoliv jen směsice znaků a číslic. Jednotlivá slova v názvu souboru oddělujte pomlčkami. 

· Přidejte k obrázkům alt tagy 

Zatímco lidé poznají obsah vašeho obrázku očima, vyhledávače takovou možnost nemají. Proto se k obrázkům přidávají takzvané alt texty, které patří ke zdrojovému kódu stránky a ve stručnosti popisují, co se na obrázku vlastně nachází. I pokud se obrázek nepodaří načíst, alt tag přesto pomáhá prohlížeči v jeho identifikaci a indexaci.

Alt-tag může v HTML zápisu vypadat třeba takto:

<img src=”kone-na-louce.jpg” alt=”Koně se prohánějí po rozkvetlé louce s bílými horami v pozadí”>

· Optimalizujte název obrázku 

Název obrázku podobně jako alt tag popisuje, co se na obrázku nachází, ale na na rozdíl od alt tagu se nezobrazuje v momentě, kdy se obrázek nechce načíst. Místo toho se zobrazí , když na obrázek najedete myší. V SEO nehraje tak velkou roli, ale může vedle alt-tagu poskytnout uživatelům další kontext k tomu, co vidí.

· Přidejte k obrázkům popisky 

Popisky jsou slova přímo pod obrázkem, která jsou součástí textu vaší stránky a tak nemají s obrázkem z pohledu vyhledávačů přímou souvislost. Zato ale říkají hodně lidem, kteří si vaše stránky prohlíží a přispívají tak k uživatelské přívětivosti. 

· Přidejte obrázky do vaší sitemapy 

Sitemapa je soubor obsahující seznam všech stránek na vašem webu, i dílčích prvků na těchto stránkách. Googlu pomáhá v indexaci vašeho obsahu. Návod (v angličtině), jak obrázky do sitemapy přidat, najdete zde. 

· Nejlepší jsou vlastní obrázky 

Na obrázcích z fotobank není nic špatného, ale z hlediska vyhledávačů platí, že unikátní obsah je vždy lepší. 

Snad vám byl tento stručný návod, jak optimalizovat obrázky, aby pracovaly ve váš prospěch, užitečný!

Michael Neuman